Κυριακή 5 Απριλίου 2015

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

Κυπελλούχος Ελλάδος ο Παναθηναικός.Οι Πράσινοι επικράτησαν με 53-68 απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας και κατέκτησαν το 4ο συνεχόμενο κύπελλο και το 16ο στην ιστορία τους.
ΤΟ ΜΑΤΣ  Ο Παναθηναικός μπήκε πολύ δυνατά στο μάτς και σε συνδυασμό με την επιθετική δυστοκία των Πατρινών προηγήθηκε με 9-0.Ο Νίκος Βετούλας βλέποντας οτι η ομάδα του δεν μπορούσε να αποδώσει επιθετικά πέρασε στο παρκέ τον Αργυρόπουλο ο οποίος έδωσε μεγάλη βοήθεια στην δημιουργία του Απόλλωνα ο οποίος μείωσε σε 12-16.Το τριφύλλι στην συνέχεια έβαλε 5 σερί πόντους και έκλεισε την 1η περίοδο με σκόρ 12-21 υπερ του.
     Ο Παναθηναικος ξεκίνησε την 2η περίοδο όπως και την 1η και προήγηθε με 15 πόντους (12-27).Έπρεπε να περάσουν 4 λεπτά στην 2η περίοδο για να σκοράρουν οι Πατρινοί.Οι πράσινοι με ένα ξέσπασμα στο τέλος του ημιχρόνου έκαναν το 18-36.Το ημίχρονο,με το μακρινό τρίποντο του Διαμαντιδή στο τέλος, έληξε με σκόρ 20-39
    Στο 3ο δεκάλεπτο η εικόνα ήταν πάνω κάτω η ίδια με τον Παναθηναικό να είναι σαφώς ανώτερος απο τον Απόλλωνα.Απο ένα σημείο και μετά οι ομάδες δεν δείχναν ιδιαίτερο ζήλο σε άμυνα και επίθεση και ουσιαστικά ο νικητής είχε κριθεί.Το δεκάλεπτο έκλεισε με 31-57 υπέρ των πράσινων
 Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στην συνέχεια.Μάλιστα οι 2 προπονητές έριξαν κάποιους παίχτες οι οποίοι δεν έχουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής στο πρωτάθλημα.Τελικό σκόρ 53-68.
   MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης
   Ο Γιαννακόπουλος στο τέλος του αγώνα έκανε ειρωνικές δηλώσεις για τους προέδρους αλλά και για την ομάδα του Ολυμπιακού
  Οι πράσινοι τώρα έχουν το μεγάλο  μάτς στο Βελιγράδι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα για την πρόκρισή τους στους 8 της ευρωλίγκας.
Τα δεκάλεπτα: 12-21, 20-39, 31-57, 53-68

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Σκορδίλης 5 (1), Αργυρόπουλος 9 (1), Γκάλογουεϊ, Πεν 5 (1), Φιτζπάτρικ 19 (2 τρίπ., 11 ριμπ.), Μπατής 2, Ελ Αμίν 4, Πελεκούδας 2, Μολφέτας, Νιφόρας 7, Γεωργαλλής, Ότζο.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σλότερ 3 (1), Μποχωρίδης 3 (1), Γιάνκοβιτς 4, Φώτσης 6 (1), Παππάς 9 (1), Μαυροκεφαλίδης 13, Διαμαντίδης 9 (1), Γκιστ 6 (2), Μπατίστα 9, Διαμαντάκος 3, Λούντζης